وکیل تعزیرات بندرعباس

وکیل تعزیرات بندرعباس

وکیل تعزیرات بندرعباس

اگر سوالی در خصوص مطلب وکیل تعزیرات بندرعباس دارید میتوانید در پایین همین صفحه از بخش نظرات سوال خود را مطرح نمایید.

وکیل تعزیرات بندرعباس – هرمزگان

تعزیرات حکومتی یکی از نهادهای نظارتی و شبه قضایی محسوب می شود چراکه قضات حاضر در آن عضو و زیر مجموعه قوه قضاییه نمی باشند و آراء صادره از تعزیرات حکومتی در شعب تجدید نظر تعزیرات حکومتی قابل اعتراض می باشد و در نهایت دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به این آراء را دارد.

تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی

به منظور اطلاع و آگاهی از تخلفات مربوط به قانون تعزیرات حکومتی باید به قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ مراجعه نمود. برخی از این تخلفات عبارتند از:
الف . گرانفروشی: منظور از گرانفروشی عرضه کالا و خدمات بیش از قیمت های اعلامی از سوی مراجع رسمی کشور خواهد بود. برای مثال، بر اساس اعلام نهاد دولتی ذیربط کالای الف در سال ۱۳۹۸ می بایست با قیمت ۱ میلیون ریال عرضه شود و به دست مصرف کننده نهایی برسد.  چنانچه فروشنده ای با تخلف از ضوابط تعیین شده کالای فوق را با قیمتی بیش از ۱ میلیون ریال به فروش برساند مرتکب تخلف گران فروشی شده است.
ب . کم فروشی و تقلب: منظور از کم فروشی یا تقلب عرضه کالا یا خدمات کم تر از مقادیر خریداری شده است. برای مثال؛ فروشنده مبلغ ۱ کیلو برنج را از خریدار دریافت می دارد، اما مقداری کم تر از یک کیلو برنج به خریدار تسلیم می کند.
ج . احتکار: منظور از احتکار نگهداری کالا به قیمت عمده با تشخیص مرجع ذی صلاح و امتناع از عرضه آن به قصد گرانفروشی یا اضرار به جامعه پس از اعلام ضرورت عرضه به دولت است. برای مثال، شخص الف در دوران تحریم اقتصادی اقدام به احتکار اقلام ضروری زندگی مردم مانند، غلات و مواد بهداشتی کرده تا از این طریق به سود اقتصادی و منافع مالی دست یابد.
د . عدم درج قیمت: منظور عدم درج قیمت کالا و خدمات مشمول به نحوی که برای مراجعین قابل روئیت باشد به صورت نصب برچسب یا اتیکت یا به صورت نصب تابلوی نرخ در محل واحد. به نظر می رسد، این مورد نیاز به توضیح ندارد.
ر . اختفاء و امتناع از عرضه کالا: منظور از خودداری از عرضه کالا دارای نرخ رسمی به قصد گرانفروشی با تبعیض در فروش. بسیار اتفاق می افتد، علی رقم موجود بودن کالای خاص فروشنده از فروش به قصد گرانفروشی یا تبعیض امتناع می کند.
ز . عدم صدور فاکتور: منظور خودداری از صدور فاکتور مطابق ضوابط تعیین شده است. امروزه بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای در ازای خرید کالا به خریدار فاکتور و رسید خرید می دهند.

وکیل تعزیرات بندرعباس

جریمه مربوط به تخلفات تعزیرات حکومتی

تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی بر حسب مورد می تواند، جریمه هایی نظیر تذکر کتبی با درج در پرونده، ممهور نمودن پروانه واحد به مهر، جریمه نقدی، قطع تمام یا برخی از خدمات دولتی، تعطیل و لغو پروانه واحد محل در بر داشته باشد.

صلاحیت رسیدگی به تخلفات تعزیرات حکومتی

سازمان تعزیرات حکومتی به تخلفات مربوط به قانون تعزیرات حکومتی رسیدگی می کند. سازمان تعزیرات حکومتی دارای شعب بدوی و تجدیدنظر به منظور رسیگی به پرونده های مربوط به تخلفات تعزیرات حکومتی است.
نکته ی مهمی که باید بدانید اینکه، رسیدگی به تخلف قاچاق کالاهای غیر ممنوعه نظیر تجهیزات مربوط به گوشی های تلفن همراه و رایانه در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است. البته چنانچه قاچاق کالای غیر ممنوعه در سطح وسیع و کلان انجام گیرد (موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شود) رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب و بر اساس قانون اخلال گران در نظام اقتصادی کشور خواهد بود.
از طرف دیگر، رسیدگی به جرم قاچاق کالاهای ممنوع نظیر قاچاق سلاح و مواد مخدر در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

مراجع صالح رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز کجا است؟

اگر قاچاق کالا و ارز به صورت سازمان یافته و حرفه ای باشد و یا توسط یکی از مامورین و یا کارمندان دولت انجام شود، مرجع صالح به رسیدگی دادگاه انقلاب و دادسرا بوده و شخص حسب مورد به مجازات انفصال از خدمات دولتی یا حبس محکوم می شود. سایر پرونده های قاچاق کالا در صلاحیت تعزیرات حکومتی بوده که علاوه بر رسیدگی به تخلفات اقتصادی و صنفی، وظیفه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز را نیز برعهده دارد. چنانچه پرونده قاچاق دارای چندین متهم باشد و به اتهام یک نفر از آن ها در مراجع قضایی رسیدگی شود، اتهامات سایر متهمان نیز در همان مرجع قضایی مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.

اگر کالای قاچاق کشف شود و بدون صاحب باشد چه اتفاقی می افتد؟

طبق تبصره 2 ماده 43 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صورتی ‌که کالای قاچاق مکشوفه بلاصاحب، صاحب متواری و یا مجهول‌المالک باشد، کالای مزبور عیناً به ستاد مأذون از سوی ولی‌فقیه تحویل یا حسب درخواست رسمی نهاد مزبور به فروش رسیده و وجه آن به حساب آن نهاد واریز می‌شود.

 

اشتراک در
اطلاع از
10 سوالات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه

سلام جناب وکیل. پرونده تعزیرات داشتم منتها زمان رسیدگی و… مشکل پیش اومد نتونستم برم شهرستان بودم… الان حکم اومده محکوم شدم به گران فروشیو جلبم اومده… تاریخ ابلاغ اینا هم نداره… من چجور میتونم اعتراض کنم و دفاعیات انجام بدم؟ ممنون

سلام جناب اصبحی.
شخصی که مرتکب قاچاق کالا و ارز و حمل و یا نگهداری آن شود، به چه مجازات هایی محکوم خواهد شد؟

سلام جناب اصبحی گرامی .دو ماه پیش ماشینم و خودم با قید سند ملکی بعلت جاب جایی کالای قاچاق در بندرعباس با توجه به عدم آگاهی بنده از قاچاق بودن کالا ،بخاطر تغییر سند ب درخواست بنده تمامی حساب هام بدستور قاضی مسدود شده!! لطفا کمکم کنید

با سلام و آرزوی قبولی طاعاتتون جناب وکیل. بنده مالک موتور سیکلت سنگین ورزشی که دارای پلاک عضویت پیست و تاییدیه اطلاعات میباشد،هستم .چند روز پیش بدون هیچ دلیلی ،مامورین امنیت اقتصادی موتورم را از داخل کارگاه توقیف و بازداشت کردن .الانم تو اداره تعزیرات برام پرونده درست کردن .مدارک هم براشون بردم ولی قاضی پرونده خیلی آدم سختگیری و نامه زده گمرک و استعلام خواسته. این طوری که بوش میاد علاوه بر توقیف موتور جریمه هم برام میبره .ممنون میشم کسی راهنماییم کنه چکار کنم؟ ممنونم

سلام جناب وکیل اصبحی. سوالی داشتم وقتی تعزیرات حکم صادر کند ، و پرداخت آن از ناحیهء محکوم علیه بشکل یکجا مقدور نباشد ، تقسیط می شود یا فرد محکوم باید برود زندان ؟ ممنون