وکیل اعتراض ثالث بندرعباس

وکیل اعتراض ثالث بندرعباس

اگر در خصوص مطلب وکیل اعتراض ثالث بندرعباس سوال یا نظری دارید میتوانید از پایین همین صفحه آن را ارسال نمایید.

وکیل اعتراض ثالث بندرعباس

در صورتی که دادگاه رای به توقیف خودرو دهد، هر شخصی غیر از طرفین دعوا که رای صادر شده دادگاه را به زیان حقوق خود می بینند، می تواند، خود و یا وکیل قانونی وی به عنوان شخص ثالث نسبت به رای صادر شده دادگاه اعتراض کنند. قانونگذار حق اعتراض را برای اشخاص ثالث در نظر گرفته تا حقی از آنان ضایع نشود.

معمولا شخصی که در صدور رای دادگاه متضرر می شود از طرفین دعوا است، اما ممکن است گاهی اشخاص ثالث از این رای دادگاه متحمل زیان شوند. چنانچه در طی فرآیند دادرسی حکمی صادر شود که به حقوق شخص ثالث که در جریان دعوی دخالتی نداشته، لطمه ای وارد شود شخص ثالث حق اعتراض به رای صادره را خواهد داشت. قانونگذار برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق شخص ثالث، که نه طرف خواهان و نه طرف خوانده دعوا است و رای دادگاه موجب ضرر و زیان وی شده، به عنوان شخص ثالث می تواند نسبت به رای دادگاه اعتراض کند. بنابراین اعتراض ثالت به هر گونه رای دادگاه امکان پذیر است. ممکن است این دادگاه ها، دادگاه‌های عمومی، انقلاب و تجدید نظر باشند.

انواع اعتراض ثالث

اعتراض ثالث اصلی: اعتراضی است که شخص ثالث از رای مورد اعتراض هنگام اجرا یا قبل از اجرا آگاه شده و نسبت به آن رای، با تقدیم دادخوست به دادگاه اعتراض می کند.

اعتراض ثالث طاری: اعتراض یکی از طرفین دعواست به رایی که سابقا در یک دادگاه صادر شده است. در اعتراض ثالث طاری نیازی به تقدیم دادخواست نیست.

مرجع رسیدگی به اعتراض ثالث اصلی و اعتراض ثالث طاری

طبق ماده 420 قانون آیین دادرسی مدنی مرجع صالح برای رسیدگی به اعتراض ثالث اصلی، دادگاهی است که رای معترض‌عنه را صادر کرده است. بنابراین دادخواست اعتراض شخص ثالث اصلی به رای صادر شده، باید تقدیم دادگاهی شود که رای قطعی را صادر کرده است.

طبق ماده 421 قانون آیین دادرسی مدنی در اعتراض ثالث طاری، اعتراض بدون تقدیم دادخواست در دادگاهی که دعوا در آن مطرح شده است به عمل خواهد آمد. اما اگر دادگاهی که دعوا در آن مطرح شده است از دادگاهی که رای معترض‌عنه را صادر کرده درجه پایین تری داشته باشد، معترض شکایت خود را در دادگاهی که رای را صادر کرده است تقدیم می کند. مطابق قانون به درخواست شخص ثالث رسیدگی می شود.

ویژگی افرادی که می توانند اعتراض ثالث کنند

  • معترض باید ثالث باشد: شخص معترض نمی تواند یکی از طرفین دعوا باشد. در واقع اعتراض ثالث فقط شامل حال اشخاص ثالثی می شود جزء طرفین دعوا نیستند و رای صادر شده موجب تضییع آن شخص ثالث شده باشد. برای اعتراض به رای دادگاه برای طرفین دعوا، قانون راه های دیگری از جمله اعتراض در دادگاه تجدید نطر را در نظر گرفته است.
  • معترض باید ذی نفع باشد: طبق ماده 417 قانون آیین دادرسی مدنی اگر برای فرد ثالث رای صادر شود که در حقوق او خللی وارد شود، می تواند اعتراض ثالث انجام دهد.

مهلت اعتراض ثالث

قانون مهلتی برای اعتراض ثالث در نظر نگرفته است، زیرا رای دادگاه برای شخص ثالث ابلاغ نمی گردد. با توجه به این موضوع آرا دادگاه بدون محدودیت زمانی، قابلیت اعتراض ثالث را دارند.

مراحل اعتراض ثالث به توقیف خودرو

با توجه به ماده ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی هر گاه نسبت به توقیف خودرو، شخص ثالث اظهار حقی کند، اگر ادعا شخص ثالث با اسناد بر حکم قطعی و یا سند رسمی باشد که تاریخ آن قبل از تاریخ توقیف خودرو باشد، توقیف خودرو رفع خواهد شد. در غیر این صورت، یعنی زمانی که ادعا شخص ثالث با اسناد بر حکم قطعی و یا سند رسمی نباشد، توقیف خودرو اجرایی می شود. شخص ثالث برای جلوگیری از توقیف خودرو و اثبات ادعا خود می تواند به دادگاه شکایت کند.

بعد از شکایت شخص ثالث، مفاد شکایت به طرفین ابلاغ می شود و دادگاه به شکایت شخص ثالث و طرفین دعوا رسیدگی می کند. در صورتی که دادگاه عدله شخص ثالث را قوی بیابد و اعتراض وی را وارد تشخیص دهد، دادگاه رفع توقف خودرو را تا زمان تعیین تکلیف نهایی صادر می کند. دادگاه می تواند با اخذ تامین مقتضی ،دستور رفع توقیف خودرو را صادر کند و خودرو را تحویل شخص ثالث بدهد.

در صورتی که خودرو توقیف شده به فروش برسد، شخص ثالث می تواند به دادگاه شکایت کند و شکایت شخص ثالث به ترتیب فوق، در دادگاه رسیدگی خواهد شد.

نکاتی در مورد اعتراض ثالث به توقیف خودرو

  • 1. معترض ثالث اصلی باید اعتراض خود را در قالب دادخواست تقدیم دادگاه کند اما در اعتراض ثالث طاری نیازی به تنظیم دادخواست نیست.
  • 2. اعتراض ثالث به توقیف خودرو باید در همان دادگاهی صورت بگیرد که حکم توقیف خودرو در آن صادر شده است.
  • 3. شکایت شخص ثالث بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی و پرداخت هزینه دادرسی، رسیدگی می شود.
  • 4. محکوم له (کسی که حکم به سود او صادر شده است) می تواند اموال دیگری از اموال محکوم علیه (شخصی که حکم دادگاه بر علیه او صادر شده باشد) را به جای خودرو توقیف شده به دادگاه معرفی کند.
  • 5. شخص ثالث می تواند بر حکم داور نیز اعتراض کند. در صورتی که شخص ثالث و یا وکیل قانونی وی در تعیین داور نقشی نداشته باشند و رای داور را به ضرر خود می دانند می توانند با توجه به ماده‌ی 418 قانون آیین دادرسی مدنی نسبت به رای داور به عنوان شخص ثالث اعتراض کنند.
  • 6. رای صادر شده در خصوص اعتراض ثالث به توقیف خودرو بر طبق نظر هیأت عمومی دیوان عالی کشور قابلیت تجدید نظر خواهی را نیز دارد.

نقش وکیل در اعتراض ثالث به توقیف خودرو

اعتراض ثالث به توقیف خودرو نیز مانند هر مسئله‌ی حقوقی دیگر، در چهارچوب و با شرایط خاصی امکان پذیر است و تابع مقررات است. با توجه به این که این اعتراض نیاز به دانش حقوقی و مشاوره متخصص این زمینه را دارد، بهتر است برای اعتراض ثالث به توقیف خودرو، از وکیل متخصص در این زمینه کمک گرفته شود تا روند رفع توقیف خودرو با سرعت بیشتری انجام گیرد.

اشتراک در
اطلاع از
2 سوالات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه

سلام اقای وکیل وقت بخیر ببخشید من یک مشکل حقوقی برام پیش امده امکان داره پاسخ بدید؟ ممنونم 🙏